Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Balikli Blue Label O/U 3in Break Action Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
The Balikli Blue Label O/U is a versatile, field ready over and under shotgun built for smooth swing-through shots on birds. It features a classic checkered walnut stock and forend, a beautifully engraved pheasant motif aluminum receiver, a vent rib, fiber optic front sight, extractor, and manual safety. Balanced, reliable, and refined, the Blue Label O/U offers exceptional quality at an accessible price and is an ideal choice for both hunters and sport shooters alike.![]()
Specifications for EAA Balikli Blue Label O/U 3in Break Action Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Break Action |
| Magazine Capacity: | 1 Round |
| Weight: | 6.35 lb |
| Overall Length: | 45 in |
| Stock Color: | Walnut |
| Age Group: | Adults |
Features of EAA Balikli Blue Label O/U 3in Break Action Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
- 5 Mobil Choke Tube Set
- Extractor & Manual Safety
- Select Turkish Walnut
- Vent Rib
- Fiber Optic Front Sight
Package Contents:
- EAA Balikli Blue Label O/U 3in Break Action Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Related Products to EAA Balikli Blue Label O/U 3in Break Action Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
EAA Balikli Blue Label O/U 3in Break Action Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Balikli Blue Label O/U 3in Break Action Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Silver Engraved, Walnut Stock, 1 Round, 336000 , MPN: 336000 , Code: 2YG-FS3-NV114-336000-FRRMPG







































