Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Elcan M145 Rifle Scope M4 Reticle and Mount DTELM145M DTELM145W has been discontinued by Elcan and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes, Fixed Power Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Elcan M145 Rifle Scope M4 Reticle and Mount DTELM145M DTELM145W
Elcan M145 Rifle Scopes M4 Reticle and Mount were for the U.S. Army and other elite fighting teams for application to Machine Guns, M4 Carbines, M16/ and AR10 rifles. The Elcan SpecterM145 is the U.S. government model (NSN 1240-01-411-6350) of the ELCAN 3.4x magnification optical rifle sight employed as the standard machine gun optical sight (MGO). The front objective is fitted with a laser filter and Signature Reduction Device. The 10m-1200m ranging reticule is illuminated by a rotary switch (11 levels plus Off). The standard weaver with cross-slots rail mount (Picatinny) attaches quickly to any MIL-STD-1913 receiver or base in seconds with a single torque-limited knob and provides all windage and elevation zeroing corrections. The Specter Military Sight retains zero when removed and reattached to the weapon. Comes with rear and front lens covers flip down for storage and transportation.![]()
Available options for Elcan Specter Rifle Scope
- DTELM145M: Elcan M145 Rifle Scope M4 Reticle, Torque Knob Mount
- DTELM145W: Elcan M145 Rifle Scope M4 Reticle, 5.56 NATO Wingnut Mount
We offer complete line of ELCAN Rifle Scopes. For our complete selection of products by Elcan on sale please visit our Elcan page. For more Rifle Scope please visit our Rifle Scopes store section.
Specifications for:
| Magnification: | 3.4x |
| Size (mm): | 182(L) x 78(W) x 92(H) |
| Weight: | 700g |
| Field of View : | 8 degrees nominal (14.1 m @ 100m) |
| Entrance Pupil Diameter: | 28mm |
| Exit Pupil Diameter: | 8.5mm |
| Eye Relief: | 70mm |
| Laser Protection: | Available for Military Production |
| Anti-Reflection Devise: | Standard, removable |
| Mount: | Fits MIL-STD-1913 "Picatinny Rail" |
| Reticle Illumination: | LED illumination of reticle center |
| Power Source: | CL1/3N 3V long life lithium battery |
| Environmental: | Waterproof to 20 meters |
Features of:
- Elcan Warranty
Package Contents:
- Elcan M145 Rifle Scope M4 Reticle and Mount DTELM145M or DTELM145W
Related Products to Elcan M145 Rifle Scope M4 Reticle and Mount DTELM145M DTELM145W
Elcan M145 Rifle Scope M4 Reticle and Mount DTELM145M DTELM145W Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Elcan Rifle Scope, M4 Reticle, Torque Knob Mount DTELM145M , MPN: DTELM145M , UPC: 658175330035 , Code: EC-RS-Spctr145-DTELM145M
- Elcan Rifle Scope, M4 Reticle, 5pt56 NATO Wingnut Mount DTELM145W , MPN: DTELM145W , UPC: 658175330042 , Code: EC-RS-Spctr145-DTELM145W



























































