Tap Tap to Zoom
EOTech 512 Holographic Sight - Trevor Bending for Midwest Outdoors - Tip of the Week
00:41
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for EOTech 510 Series 512-A65 Holographic CQB Weapon Sight
The EOTech 510 Series 512-A65 Holographic CQB Weapon Sight is the perfect non-magnifying sight for short range shooters. These Holographic Red Dot Sights from EOTech are perfect for shooters that want the best in CQB speed and versatility, without the need for night vision compatibility. A revolutionary weapon sighting system, the 510 Series 512-A65 Holographic CQB Weapon Sight enhances target acquisition, improves accuracy, and provides more control over your shooting environment. It fills the needs of all shooters, from the novice to the most advanced professional, ideal for field of view shooting. Easily linking to any Weaver or Picatinny standard rail, it matches perfectly with a shotgun, rifle, or carbine. Plus, with the optional Kinetic Development Group Universal Scope Riser, you don't even need tools to mount your red dot! Then you can quickly swap and replace optics whenever you need to.![]()
Specifications for EOTech 510 Series 512-A65 Holographic CQB Weapon Sight:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.85 in |
| Reticle: | 65 MOA Ring and 1 MOA Dot |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 20 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 30 yds at 4 in |
| Battery Type: | AA |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 600 continuous hours at nominal setting 12 at room temp. for Alkaline Batteries |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Water Resistant Mark: | 10 ft, 3 m |
| Length: | 5.6 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 2.5 in |
| Weight: | 10.9 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Quantity: | 1 |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fit: | MIL-STD-1913 rail/1in Weaver |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.5 MOA |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
Features of EOTech 510 Series 512-A65 Holographic CQB Weapon Sight
- An operator-grade Holographic Weapon Sight built for close-quarter engagements with fast-moving targets.
- EOTECHs unique reticle patterns are a critical to delivering fast target acquisition and MOA accuracy at any range.
- EOTECH reticles feature a 68 MOA ring surrounding a 1 MOA center dot allowing the shooter to quickly pick up and lock on a target.
- The standard ring found in most reticles equates to approximately 68" (5'8") at 100 yards.
Package Contents:
- EOTech 510 Series 512-A65 Holographic CQB Weapon Sight
- HWS 512
- Quick-Start Guide
- Warranty Card
- 2x AA Alkaline Batteries
- Protective Case
EOTech 510 Series 512-A65 Holographic CQB Weapon Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- EOTech 512 A65 Holographic Weapon Sight 512-A65 w/ Kinetic Development Group SIDELOK Universal Scope Riser , MPN: 512.A65-KIT1 , Code: ET-RDH-HWS512KIT-512-A65-KIT1
- EOTech 512 A65 Holographic Weapon Sight, Standard Accessories, Black, 512.A65 , MPN: 512.A65 , UPC: 672294512653 , Code: ET-RDH-HWS512KIT-512-A65
EOTech 510 Series 512-A65 Holographic CQB Weapon Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, EOTech 512 A65 Holographic Weapon Sight, Black, Standard Accessories 512-A65-EE , MPN: 512.A65-DMO , Code: ET-RDH-HWS512KIT-512-A65-DMO
- EOTech 512 A65 Holographic Weapon Sight, Black, Free Batteries & Black Scope Cover 512-A65-KIT-1 , MPN: 512-A65-KIT-1 , Code: ET-RDH-HWS512KIT-512-A65-KIT-1
- EOTech 512 A65 Holographic Weapon Sight, Black, Standard Accessories 512-A65-EE & FREE 25 OpticsPlanet.com e-Gift Certificate , MPN: 512.A65-KIT2 , Code: ET-RDH-HWS512KIT-512-A65-KIT2
- EOTech 512 A65 Holographic Weapon Sight, Black, FREE Batteries & Scope Coat Protective Cover 512-A65-KIT , MPN: ET-RD-510-512-A65-KIT , Code: ET-RDH-HWS512KIT-512-A65-KIT
- EOTech 512 A65 Holographic Weapon Sight, Black, Standard Accessories 512-A65-EE with FREE 40 OpticsPlanet.com Gift Certificate , MPN: 512.A65-KIT3 , Code: ET-RDH-HWS512KIT-512-A65-KIT3
- EOTech 512 A65 Holographic Weapon Sight, Black, Standard Accessories 512-A65-EE w/ Laser and IR Battery Cap LBC2 , MPN: 512.A65-KIT5 , Code: ET-RDH-HWS512KIT-512-A65-KIT5
- EOTech 512 A65 Holographic Weapon Sight 512-A65 w/ ATN Shot Trak HD Action Gun Camera SOGCSHTR1 , MPN: 512.A65-KIT4 , Code: ET-RDH-HWS512KIT-512-A65-KIT4