Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness-FCP Pistol, .40 S&W, 4 in barrel
The FCP (Fast Cycling Pistol) uses a Tanfoglio polymer frame with some similar firing mechanism parts. The slide is fixed in place. The rear portion forms a standing breech and the forward part houses a fixed 4-inch barrel. The barrel has no chamber. A large port occupies the space between the standing breech and the rear of the barrel. A special 'tube chamber' containing a loaded cartridge can be inserted to fill this space, with additional loaded chambers in the magazine below. The FCP can only be fired double-action, as nothing reciprocates to cock the hammer. When the cartridge in the tube chamber is fired, some gas from that shot is diverted back to expel the spent cartridge and tube chamber.![]()
Specifications for EAA Witness-FCP Pistol, .40 S&W, 4 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness FCP .40 S&W |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Combat |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action Only (DAO) |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Weight: | 26 oz |
| Height: | 5.63 in |
| Length: | 7.5 in |
| Muzzle Velocity: | 1000 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Energy: | 400 ft-lbs |
Package Contents:
- EAA Witness-FCP Pistol, .40 S&W, 4 in barrel
EAA Witness-FCP Pistol, .40 S&W, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness-FCP Pistol, .40 S&W, 4 in barrel, black polymer frame, double-action only, no external safety, 3-dot combat, 6 round, EAA-WTNS-FCP-4-FRRMPG , MPN: EAA-WTNS-FCP-4-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-FRROP504-EAA-WTNS-FCP-4-FRRMPG




























































































