Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness-P-Match Pistol, 9mm Luger, 4.75 in barrel
Polymer competition frame with magazine well, large frame, competition single action trigger, fully adjustable rear sight, extended magazine release, extended ambidextrous safety, hart shaped hammer, squared trigger guard, full shroud.![]()
Specifications for EAA Witness-P-Match Pistol, 9mm Luger, 4.75 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness P Match 9mm Luger |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.75 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed Blade Front, Adjustable Target Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 17 Round |
| Weight: | 31 oz |
| Length: | 8.75 in |
| Muzzle Velocity: | 1193 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Energy: | 392 ft-lbs |
Package Contents:
- EAA Witness-P-Match Pistol, 9mm Luger, 4.75 in barrel
EAA Witness-P-Match Pistol, 9mm Luger, 4.75 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness-P-Match Pistol, 9mm Luger, 4.75 in barrel, black polymer frame, rsingle-action, fixed blade front, adj. target rear, 17 round, EAA-WTNS-P-MTC-3-FRRMPG , MPN: EAA-WTNS-P-MTC-3-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-FRROP524-EAA-WTNS-P-MTC-3-FRRMPG




































































































