Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness Pistol, .40 S&W, 4.5 in barrel
Witness pistols are produced in Italy by Fratelli Tanfoglio S.N.C. and are based on their 'Combat' model, whose action is patterned after the CZ 75. They are semi-automatic double action pistols made entirely of high strength steel. They have rubber grips and a reversible magazine catch.![]()
Specifications for EAA Witness Pistol, .40 S&W, 4.5 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness .40 S&W |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 4.5 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | 3-Dot Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 15 Round |
| Weight: | 33 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Length: | 8.1 in |
| Muzzle Energy: | 422 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1027 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Carbon Steel |
Package Contents:
- EAA Witness Pistol, .40 S&W, 4.5 in barrel
EAA Witness Pistol, .40 S&W, 4.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness Pistol, .40 S&W, 4.5 in barrel, blued carbon steel frame, black rubber grip, rdouble-action, frame mounted safety, 3-dot combat, 15 round, EAA-WTNS-2-FRRMPG , MPN: EAA-WTNS-2-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-FRROP482-EAA-WTNS-2-FRRMPG




























































































