Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness-Stock Pistol, .40 S&W, 4.5 in barrel
The Tanfoglio-made Stock series of double-action (SA/DA) semi-automatic pistols are specially made for I.P.S.C. - Production Class - competitions, for sport shooting and self defense. There are three primary Stock models in the series; the Elite Stock I, the Elite Stock II and the Elite Stock III. All models feature checkered walnut grips, front and rear slide serrations, extended beavertail, checkered front and back straps, reversible magazine release, skeletonized hammer and polygonal rifling. The Stock II and Stock III feature a full barrel shroud with the Stock III also incorporating an accessory rail. The Stock I and Stock II barrel has a coned external profile for a better fitting between the barrel and the slide. The Stock III model has a cylindrical barrel.![]()
Specifications for EAA Witness-Stock Pistol, .40 S&W, 4.5 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness Stock .40 S&W 4.5 in |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 4.5 in |
| Material: | Checkered Wood |
| Sight Configuration: | 3-Dot Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 14 Round |
| Weight: | 39 oz |
| Height: | 5 in |
| Length: | 8.1 in |
| Muzzle Energy: | 422 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Hard Chromed Carbon Steel |
| Muzzle Velocity: | 1027 ft/s |
Package Contents:
- EAA Witness-Stock Pistol, .40 S&W, 4.5 in barrel
EAA Witness-Stock Pistol, .40 S&W, 4.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness-Stock Pistol, .40 S&W, 4.5 in barrel, hard chromed carbon steel frame, checkered wood grip, rdouble-action, frame mounted safety, 3-dot combat, 14 round, EAA-WTNS-STK-3-FRRMPG , MPN: EAA-WTNS-STK-3-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-FRROP539-EAA-WTNS-STK-3-FRRMPG



























































































