Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- White/Black
- Focal Length:
- 988 mm
Code: 1W8-TS-DAR152065-02
MPN: DAR152065-02
UPC: 812257011032
Product Info for Explore Scientific 152mm f/6.5 Air-Spaced Doublet Achromat Refractor Telescope
Observe the wondrous night sky and all its objects to reveal stunning images with the Explore Scientific 152mm AR Series Achromatic Refractor Telescope. This telescope created by the product experts at Explore Scientific comes with heavy-duty, high quality components, including a 2" dual-speed Crayford-style focuser, a one-piece 2" diagonal with 99% dielectric coatings, an 8x50 non-illuminated straight -thru finderscope and quick release bracket, and a cradle ring assembly with Vixen-style dovetail mount. The Explore Scientific 152mm AR Doublet Achromatic f/6.5 Refractor Telescope will be able to handle the rigors of public star parties and educational outreach. The Explore Scientific 152mm f/6.5 Air-Spaced Doublet Achromat Refractor Telescope let's you discover the Universe in great detail.![]()
Specifications for Explore Scientific 152mm AR Doublet Achromatic f/6.5 Refractor Telescope:
| Focal Length: | 988mm |
| Focal Ratio: | f/6.5 |
| Limiting Magnitude: | 13.4 |
| Resolution: | .77 arcsec |
| Tube Length w/ Dew Shield: | 41"; 1041mm |
| Diameter: | 158mm |
| Weight: | 23lb; 10.7kg |
| Dovetail: | Vixen |
Package Contents:
- Explore Scientific 152mm f/6.5 Air-Spaced Doublet Achromat Refractor Telescope
Explore Scientific 152mm f/6.5 Air-Spaced Doublet Achromat Refractor Telescope Orderable Models
List of Orderable Models
- Explore Scientific AR152 f/6.5 Air-Spaced Doublet Achromat Refractor Telescope, DAR152065-02 , MPN: DAR152065-02 , UPC: 812257011032 , Code: 1W8-TS-DAR152065-02