Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Free Express Shipping!
- Color:
- Black
- Finish:
- Powder Coat
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Quantity:
- 1
- Hand:
- Right
- Gun Make:
- Kalashnikov
- Gun Model:
- AK-47, AKM
- Length:
- 9.68 in
- Width:
- 1.53 in
- Weight:
- 6.8 oz
- Condition:
- New
Code: 1S0-MT-AKMP-FX-PDCAK
MPN: fx-pdcak
UPC: 7290105943958
Product Info for FAB Defense AK-47/AKM Picatinny Scope Mount Dust Cover
Keep your rifle clean and pristine with the FAB Defense AK/AKM Picatinny Scope-Mount Dust Cover. These Rifle Scope Bases & Rails by FAB Defense are a great option to protect your inner bolt especially since they keep your original iron sights operational. Additionally, the FAB Defense Picatinny Drop-In Dust Cover contains a unique manually adjustable retention mechanism that lets you customize your rifle exactly how you want it. Milled out of 6061 T6 billet aluminum, this upgrade for your AK/AKM variants is durable and built to last. Get your Fab Defense AK/AKM Adjustable Scope-Mount Dust Cover today to ensure no dirt or debris interfere with the operation of your cherished firearm. Please note this dust cover WILL NOT FIT Yugo/Zastava AK's.![]()
Specifications for FAB Defense AK-47/AKM Picatinny Scope Mount Dust Cover:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Color: | Black |
| Finish: | Powder Coat |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Quantity: | 1 |
| Hand: | Right |
| Gun Make: | Kalashnikov |
| Gun Model: | AKM, AK-47 |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 9.68 in |
| Width: | 1.53 in |
| Height: | 2.8 in |
| Weight: | 6.8 oz |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of FAB Defense AK-47/AKM Picatinny Scope Mount Dust Cover:
- Secure mounting platform for any Picatinny based optics
- Provides a total of 185mm in free Picatinny rail space
- Quick and easy drop-in installation, no gunsmith required
- Unique manually adjustable retention mechanism
- Keeps original iron sights operational
- Milled of 6061 T6 billet aluminum and steel for optimal strength
- WILL NOT FIT Yugo/Zastava AK's
Package Contents:
- FAB Defense AK-47/AKM Picatinny Scope Mount Dust Cover
FAB Defense AK-47/AKM Picatinny Scope Mount Dust Cover Orderable Models
List of Orderable Models
- FAB Defense AK/AKM 47 Picatinny Scope-Mount Dust Cover, 9.69in, Black, FX-PDCAK , MPN: fx-pdcak , UPC: 7290105943958 , Code: 1S0-MT-AKMP-FX-PDCAK
FAB Defense AK-47/AKM Picatinny Scope Mount Dust Cover Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, FAB Defense AK/AKM 47 Picatinny Scope-Mount Dust Cover, 9.69in, Black, FX-PDCAK , MPN: FX-PDCAK-EDEMO , Code: 1S0-MT-AKMP-FX-PDCAK-EDEMO-IN-C
- USED, FAB Defense AK/AKM Picatinny Scope-Mount Dust Cover, 9.69in, Black, FX-PDCAK , MPN: FX-PDCAK-EDEMO , Code: 1S0-MT-AKMP-FX-PDCAK-EDEMO-US-D
- USED, FAB Defense AK/AKM Picatinny Scope-Mount Dust Cover, 9.69in, Black, FX-PDCAK , MPN: FX-PDCAK-EDEMO , Code: 1S0-MT-AKMP-FX-PDCAK-EDEMO-RE-C
- USED, FAB Defense AK/AKM 47 Picatinny Scope-Mount Dust Cover, 9.69in, Black, FX-PDCAK , MPN: FX-PDCAK-EDEMO , Code: 1S0-MT-AKMP-FX-PDCAK-EDEMO-RE-B
- DEMO, FAB Defense AK/AKM Picatinny Scope-Mount Dust Cover, 9.69in, Black, FX-PDCAK , MPN: FX-PDCAK-DEMO , Code: 1S0-MT-AKMP-FX-PDCAK-DEMO
- DEMO, FAB Defense AK/AKM Picatinny Scope-Mount Dust Cover, 9.69in, Black, PDC , MPN: FX-PDCAK-DEMO , Code: 1S0-MT-AKMP-PDC-DEMO