Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Faxon Deal of the Month! Special Pricing on Select Faxon Products
Product Info for Faxon Firearms A-R15 Barrel w/ Integral Flash Hider
Build a better rifle with the Faxon Firearms AR15 Barrel with Integral 3 Port Brake. Faxon Firearms crafted these Rifle Barrels from 4150 CMV steel with a nitride coating inside and out for superior corrosion resistance. Once you install the Faxon Firearms AR15 Steel Barrel with Integral 3 Port Brake, you can install a .625 inch gas block and keep the balance of the rifle back towards your body to improve your shooting. This barrel adds an extra element of customization to your weapon that can improve overall accuracy, and the integral muzzle device and slotted flash hider allow you to easily swap one device for another in the field in only a few minutes. Step up your rifle build with the Faxon Firearms AR15 14.5in Barrel with Integral 3 Port Muzzle Brake.![]()
Specifications for Faxon Firearms A-R15 Barrel w/ Integral Flash Hider:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black Nitride, Black |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 4150 CMV Steel |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 14.5 in |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .625 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 1.3 lb |
| Condition: | New |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
Features of Faxon Firearms AR15 Barrel with Integral 3 Port Brake
- Barrel Material: 4150 CMV Steel
- Barrel Type: Button Rifled
- Barrel Caliber: 5.56
- Barrel Twist: 1:8
- Barrel Length: 14.5in Rifled, 16in Legal Length w/ Integral Muzzle Device
- Barrel Profile: Gunner
- Muzzle Device: Integral Slim 3 Port Muzzle Brake
- Barrel Gas System: Mid
- Inside Finish: Nitride
- Outside Finish: Nitride
- Muzzle Thread: 1/2-28 TPI
- Gas Block Diameter: .625in
- Gas Block Journal Length: 1.9in
- Barrel Extension: M4
- Weight: 1.3 lbs
- Magnetic Particle Inspected!
- 11-degree Target Crown
Package Contents:
- Faxon Firearms AR15 Barrel with Integral 3 Port Brake
Faxon Firearms A-R15 Barrel w/ Integral Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Faxon Firearms AR15 Barrel w/ Integral 3 Port Brake, 16in, 556 NATO, Pencil Profile, Black, 15A58M16NPQ-IMDB , MPN: 15A58M16NPQ-IMDB , UPC: 816341025103 , Code: 11I-ATB-FFRBT16GP-15A58M16NPQ-IMDB
- Faxon Firearms AR15 Barrel w/ Integral Flash Hider, 16in, 556 NATO, Gunner Profile, Black, 15A58M16NGQ-IMDB , MPN: 15A58M16NGQ-IMDB , UPC: 816341025080 , Code: 11I-ATB-FFRBT16GP-15A58M16NGQ-IMDB