Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Please note, this Complete Upper Receiver does not include a Bolt Carrier Group or Charging Handle.
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Ghost Firearms Elite 16 in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider
Complete your dream weapon build with this reliable Ghost Firearms Elite 5.56 Upper Receiver. Ghost Firearms machined these Mil-Spec AR15 Upper Receivers from 7075 T6 aluminum for durability that won't weigh you down in the field. This Ghost Firearms Elite 5.56x45mm Upper Receiver comes with a nitride-finished 4150 steel M4 barrel that is tough and resistant to corrosion and abrasion. With every upper, you get an M-LOK free float hand guard, as well. Create a dependable gun with the help of this Ghost Firearms Elite 5.56 NATO Upper Receiver.![]()
Specifications for Ghost Firearms Elite 16 in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider:
| Manufacturer: | Ghost Firearms |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 24.5 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | 4150 M4 |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | 4150 Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 14 in |
| Handguard Style: | Thin Rail |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Weight: | 3.3 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Standard |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Ghost Firearms Elite 5.56 Upper Receiver:
- Chambered in 5.56x45 NATO (5.56/.223)
- 1:7 Twist 4150 M4 Barrel Black Nitride
- M-Lok Free Float Hand Guard
- Mil-Spec 7075 T6 Upper Receiver
Package Contents:
- Ghost Firearms Elite 5.56 Complete Upper Receiver
Ghost Firearms Elite 16 in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Ghost Firearms Elite Complete Upper Receiver, 5.56x45 NATO, 16in, Carbine , 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 14in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Muzzle Device, Flat Dark Earth, GF16E14GFR556FDE , MPN: GF16E14GFR556FDE , Code: 3Q0-UFH-556ELITE-GF16E14GFR556FDE
- Ghost Firearms Elite Complete Upper Receiver, 5.56x45 NATO, 16 inch, Carbine Length, 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 14 inch M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Muzzle Device, Black, GF16E14GFR556BLK , MPN: GF16E14GFR556BLK , Code: 3Q0-UFH-556ELITE-GF16E14GFR556BLK
- Ghost Firearms Elite Complete Upper Receiver, 5.56x45 NATO, 16in, Carbine Length, 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 14in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Muzzle Device, Blue Titanium, GF16E14GFR556BT , MPN: GF16E14GFR556BT , Code: 3Q0-UFH-556ELITE-GF16E14GFR556BT
- Ghost Firearms Elite Complete Upper Receiver, 5.56x45 NATO, 16in, Carbine Length, 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 14in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Muzzle Device, Tungsten Gray, GF16E14GFR556TG , MPN: GF16E14GFR556TG , Code: 3Q0-UFH-556ELITE-GF16E14GFR556TG
- Ghost Firearms Elite Complete Upper Receiver, 5.56x45 NATO, 16in, Carbine Length, 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 14in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Muzzle Device, OD Green, GF16E14GFR556OD , MPN: GF16E14GFR556OD , Code: 3Q0-UFH-556ELITE-GF16E14GFR556OD
- Ghost Firearms Elite Complete Upper Receiver, 5.56x45 NATO, 16in, Carbine Length, 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 14in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Muzzle Device, Burnt Bronze, GF16E14GFR556BB , MPN: GF16E14GFR556BB , Code: 3Q0-UFH-556ELITE-GF16E14GFR556BB
Ghost Firearms Elite 16 in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Ghost Firearms Elite Complete Upper Receiver, 5.56x45 NATO, 16in, Carbine , 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 14in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Muzzle Device, Tactical Grape, GF16E14GFR556GRP , MPN: GF16E14GFR556GRP , Code: 3Q0-UFH-556ELITE-GF16E14GFR556GRP