1 of 1 images
Girsan Regard-MC-Gen-3-Optic Pistol, 9mm Luger, 4.9 in barrel, aluminum alloy frame, checkered black grip, recoil operated semi-automatic, double-action, frame mounted ambi safety, red dot optical sight, 18 round magazine, GSNRGRDMCG3OPTIC-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Girsan Regard-MC-Gen-3-Optic Pistol, 9mm Luger, 4.9 in barrel
Gen 3 Sport Regard with a FAR-DOT optical sight.![]()
Specifications for Girsan Regard-MC-Gen-3-Optic Pistol, 9mm Luger, 4.9 in barrel:
| Manufacturer: | Girsan |
| Gun Make: | GIRSAN |
| Gun Model: | Girsan Regard MC Gen 3 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.9 in |
| Material: | Checkered Black |
| Sight Configuration: | Red Dot Optical Sight |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Slide Mounted Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 18 Round |
| Weight: | 34.9 oz |
| Length: | 8.6 in |
| Muzzle Energy: | 397 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Muzzle Velocity: | 1200 ft/s |
Package Contents:
- Girsan Regard-MC-Gen-3-Optic Pistol, 9mm Luger, 4.9 in barrel
Girsan Regard-MC-Gen-3-Optic Pistol, 9mm Luger, 4.9 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Girsan Regard-MC-Gen-3-Optic Pistol, 9mm Luger, 4.9 in barrel, aluminum alloy frame, checkered black grip, recoil operated semi-automatic, double-action, frame mounted ambi safety, red dot optical sight, 18 round magazine, GSNRGRDMCG3OPTIC-FRRMPG , MPN: GSNRGRDMCG3OPTIC-FRRMPG , Code: 4RQ-FH1-FRROP614-GSNRGRDMCG3OPTIC-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare






































































































