Tap Tap to Zoom
Read More...
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Glock 25 Pistol, .380 ACP, 4.02in barrel
One of the first successful polymer framed designs, Glock handguns are common sidearms among law enforcement agencies and military organizations around the world. Although a striker-fired pistol, the Glock employs a single-action (SA) trigger, meaning that the trigger does not cock the gun, but only releases the striker when pulled. Cocking of the striker is performed by the retracting slide. Glock pistols have no manual safeties. The trigger is the only operating element. All three internal pistol safeties are deactivated when the unique single-action trigger is pulled, and automatically activated when it is released. For more information on the Glock design, please refer to the Glock pistol animation in the Basics section.![]()
Specifications for Glock 25 Pistol, .380 ACP, 4.02in barrel:
| Manufacturer: | Glock |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 25 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .380 ACP |
| Barrel Length: | 4.02 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed, White dot front, White square U rear |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Trigger Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-9.84 RH |
| Rifling Profile: | Hexagonal |
| Magazine Capacity: | 15 Round |
| Production Year: | 1999 - Ongoing |
| Weight: | 22.75 oz |
| Height: | 5.04 in |
| Width: | 1.26 in |
| Length: | 7.36 in |
| Muzzle Velocity: | 1014 ft/s |
| Muzzle Energy: | 206 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
Package Contents:
- Glock 25 Pistol, .380 ACP, 4.02in barrel
Ammunition






























Glock 25 Pistol, .380 ACP, 4.02in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Glock 25 Pistol, .380 ACP, 4.02in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, blowback operated semi-auto, fixed, white dot front, white square U rear, 15 round magazine, G25-FRRMPG , MPN: G25-FRRMPG , Code: GL-FH1-GL25-G25-FRRMPG

































































































































































