Tap Tap to Zoom
Product Info for Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster
This Gould & Goodrich Low Profile Left Hand Belt Slide Holster is designed for the Glock 43 with a Streamlight TLR-6 Weaponlight attached. These Belt Holsters crafted by Gould & Goodrich are molded from genuine leather for top-shelf ruggedness and a timeless aesthetic. The Gould & Goodrich Low Profile Belt Slide Concealment Holster can be placed on belts up to 1.75in wide and are incredible easily to fully conceal while carrying. Pick up the Gould & Goodrich B814 Low Profile Belt Slide Holster to carry your pistol that has a mounted weaponlight attachment.![]()
Specifications for Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster:
| Manufacturer: | Gould & Goodrich |
| Color: | Black |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 43 |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.39 in |
| Holster Type: | Belt Holster |
| Holster Material: | Leather |
| Light/Laser Attachment: | Streamlight TLR-6 |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Finish: | Plain |
| Quantity: | 1 |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.75 in |
| Fastener/Closure Type: | Thumb Break |
| Age Group: | Adults |
| Holster Finish: | Plain |
| Fabric/Material: | Leather |
Features of Gould & Goodrich Low-Profile Belt Slide Holster for Glock
- Molded and unsurpassed quality.
- Place on belt up to 1-3/4 in.
- Gold Line - The finest genuine leather holsters in the world.
Package Contents:
- Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster
Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster Orderable Models
List of Orderable Models
- Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster, Glock 43, Right Hand, Black, B814-5 , MPN: B814-5 , UPC: 768574227437 , Code: 7G-HT5-GG-B814-5-B814-5
- Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster, Glock 43, Left Hand, Black, B814-5LH , MPN: B814-5LH , UPC: 768574227130 , Code: 7G-HT5-GG-B814-5-B814-5LH