Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Double action hammer-fired polymer frame pistol uses a unique rotating barrel recoil system similar to the Beretta PX4. Other features include interchangeable grip inserts, Picatinny rail and ambidextrous controls. The X-Trim model includes a fiber-optic front sight and a skeletonized slide which reduces overall weight and felt recoil.![]()
| Manufacturer: | Grand Power |
| Gun Make: | Grand Power |
| Gun Model: | Grand Power K100 X-Trim |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.3 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fiber-Optic Front Sight |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Ambidextrous Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 15 Round |
| Weight: | 27.9 oz |
| Height: | 5.3 in |
| Length: | 8 in |
| Housing/Frame Material: | Polymer With Steel Insert |
| Muzzle Energy: | 376 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1168 ft/s |