Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Caliber:
- 7.62x39mm, 9mm Luger
- Finish:
- Anodized
- Fabric/Material:
- Solid T6 Aluminum
- Threads per Inch:
- 1/2x36
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Length:
- 2.5 in
- Inner Diameter:
- 0.5 in
- Outer Diameter:
- 1.25 in
- Weight:
- 3 oz
- Additional Features:
- Micro Short Version
- Condition:
- New
Code: 2AH-BFH-MFLSCN-MCONE-FH-9
MPN: MCONE-FH-9
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to CA, IL, NY, WA , and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Guntec USA AR-15 Micro Flash Can
Pushes Flash Forward. Great For Use On AR15 Pistols.![]()
Specifications for Guntec USA AR-15 Micro Flash Can:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Color: | Black |
| Caliber: | 7.62x39mm, 9mm Luger |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Solid T6 Aluminum |
| Threads per Inch: | 1/2x36 |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 2.5 in |
| Inner Diameter: | 0.5 in |
| Outer Diameter: | 1.25 in |
| Weight: | 3 oz |
| Additional Features: | Micro Short Version |
| Condition: | New |
| Diameter: | 1.35 in |
Package Contents:
- Guntec USA AR-15 Micro Flash Can
Guntec USA AR-15 Micro Flash Can Orderable Models
List of Orderable Models
- Guntec USA AR-15 Micro Flash Can, 9mm, Black, MCONE-FH-9 , MPN: MCONE-FH-9 , Code: 2AH-BFH-MFLSCN-MCONE-FH-9
Guntec USA AR-15 Micro Flash Can Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Guntec USA AR-15 Micro Flash Can, Black, MCONE-FH , MPN: MCONE-FH , UPC: 714569648206 , Code: 2AH-BFH-MFLSCN-MCONE-FH
- Guntec USA AR-15 Micro Flash Can, Red, MCONE-FH-RED , MPN: MCONE-FH-RED , Code: 2AH-BFH-MFLSCN-MCONE-FH-RED
- Guntec USA AR-15 Micro Flash Can, 9mm, 1/2X36, Anodized Black, MCONE-FH-9-LASER , MPN: MCONE-FH-9-LASER , UPC: 752574662008 , Code: 2AH-BFH-MFLSCN-MCONE-FH-9-LASER
- Guntec USA AR-15 Micro Flash Can, Flat Dark Earth MCONE-FH-FDE , MPN: MCONE-FH-FDE , UPC: 714569649364 , Code: 2AH-BFH-MFLSCN-MCONE-FH-FDE