Tap Tap to Zoom
Read More...
Up to 15% OFF Observation Optics
- Color:
- Green
Code: 67-M5-ED10X42-36321
MPN: 36321
UPC: 5054492363216
Buy Together and Save
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 10x42mm Monocular
You'll get the clearest views possible with the Hawke Sport Optics Endurance ED 10x42 Monocular. If you need a good view of that rare bird or gorgeous squirrel, these Monoculars by the experts at Hawke Sport Optics come with a host of perks. Named after the English midland form of the common larch, the Hawke Sport Optics Endurance ED 10x42 Travel Monocular have a compact design ideal for travel with a top hinge chassis and rubber coating. The result is a durable and easy to use monocular that gets the job done every time. The Hawke Sport Optics Endurance ED 10x42 Waterproof Monocular come with stay-on lens covers for maximum lens protection, a tripod thread and twist-up eye cups with position stops for extra comfort. If you are looking for a high end monocular that performs in a variety of conditions, look no further than the Hawke Sport Optics Endurance ED 10x42 Shockproof Monocular.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 10x42mm Monocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Field of View, Linear: | 304 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.8 degrees |
| Eye Relief: | 0.5 in |
| Weight: | 11.5 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 10x42mm Monocular
- Compact monocular design - ideal for travel
- Extra-low Dispersion glass for optimum clarity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 2 turns
- Tripod thread
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight rubber coated mid-size top hinge chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 10x42mm Monocular
- Carry Case
- Lanyard
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Endurance ED 10x42mm Monocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Endurance ED 10x42mm Monocular, Green, 36321 , MPN: 36321 , UPC: 5054492363216 , Code: 67-M5-ED10X42-36321