Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 2-7x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
Conquer your next hunt when you head out in the field equipped with the Hawke Sport Optics Vantage 2-7x32 Scope. Featuring a fast focus eyebell and a high torque zoom ring, you can take full advantage of the variable 2-7x magnification while ensuring that your magnification ring stays in place throughout high recoil with these Rifle Scopes from Hawke Sport Optics. Fully multi-coated optics provide excellent light transmission and superior clarity when you examine your target through the Hawke Sport Optics Vantage 2-7x32 Fast Focus Rifle Scope. The low profile, no snag fingertip turrets make resetting to zero easier than ever before with the Hawke Sport Optics Vantage 2-7x32 Durable Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 2-7x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 16 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 14.1 - 46.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 11.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 140 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 2-7x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- 1/4 MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 2-7x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens Covers
- Lens Cloth
Hawke Sport Optics Vantage 2-7x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 2-7x32mm AO, 1in Tube, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14111 , MPN: 14111 , UPC: 5054492141111 , Code: 67-RS-VTG2-14111
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 2-7x32mm, 1in Tube, SFP, 30/30 Duplex Reticle, Black, 14110 , MPN: 14110 , UPC: 5054492141104 , Code: 67-RS-VTG2-14110
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 2-7x32mm, 1in Tube, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14209 , MPN: 14209 , UPC: 5054492142095 , Code: 67-RS-VTG2-14209
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 2-7x32mm AO, 1in Tube, SFP, Mil Dot IR Reticle, Black, 14211 , MPN: 14211 , UPC: 5054492142118 , Code: 67-RS-VTG2-14211
Hawke Sport Optics Vantage 2-7x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 2-7x32mm, 1in Tube, SFP, 30/30 Duplex Reticle, Black, 14110 , MPN: 14110-EDEMO , Code: 67-RS-VTG2-14110-EDEMO-MI-C
- USED, Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 2-7x32mm, 1in Tube, SFP, 30/30 Duplex Reticle, Black, 14110 , MPN: 14110-EDEMO , Code: 67-RS-VTG2-14110-EDEMO-RE-B
- USED, Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 2-7x32mm AO, 1in Tube, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14111 , MPN: 14111-EDEMO , Code: 67-RS-VTG2-14111-EDEMO-IN-B