Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 3-9x40mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
A successful hunt demands excellent clarity and easy target acquisition, and you'll find your target with the Hawke Sport Optics Vantage 3-9x40 Mil-Dot Scope attached to virtually any firearm of your choice. Waterproof and shockproof for excellent performance in all situations, these Rifle Scopes from Hawke Sport Optics are prepared to face any conditions thanks to the durable, recoil resistant mono-chassis design and nitrogen purging. Fully multi-coated optics and a fast focus eyebell ensure that you get the best look at your target thanks to excellent light transmission and sharpness with the Hawke Sport Optics Vantage 3-9x40 Rifle Scope. No snag, low profile turrets ensure that you always reset to zero quickly and easily with the Hawke Sport Optics Vantage 3-9x40 Mil-Dot Reticle Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 3-9x40mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 13 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.7 - 39 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 3-9x40mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- 1/4 MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 3-9x40mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Vantage 3-9x40mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 3-9x40mm, 1in, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14121 , MPN: 14121-EDEMO , Code: 67-RS-VTG3-14121-EDEMO-IN-C
- USED, Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 3-9x40mm AO, 1in, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14123 , MPN: 14123-EDEMO , Code: 67-RS-VTG3-14123-EDEMO-IN-C
- USED, Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 3-9x40mm AO, 1in, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14123 , MPN: 14123-EDEMO , Code: 67-RS-VTG3-14123-EDEMO-SC-C
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 3-9x40mm, 1in, SFP, 30/30 Duplex Reticle, Black, 14120 , MPN: 14120 , UPC: 5054492141203 , Code: 67-RS-VTG3-14120
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 3-9x40mm, 1in, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14121 , MPN: 14121 , UPC: 5054492141210 , Code: 67-RS-VTG3-14121
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 3-9x40mm AO, 1in, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14123 , MPN: 14123 , UPC: 5054492141234 , Code: 67-RS-VTG3-14123
Hawke Sport Optics Vantage 3-9x40mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 3-9x40mm, 1in, SFP, 30/30 Duplex Reticle, Black, 14120 , MPN: 14120-EDEMO , Code: 67-RS-VTG3-14120-EDEMO-IN-C
- USED Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 3-9x40mm AO, 1in, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14123, EDEMO4, Used, Condition Fair, Installed/Mounted , MPN: 14123-EDEMO4 , Code: 67-RS-VTG3-14123-EDEMO-IN-D
- USED Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 3-9x40mm AO, 1in, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14123, EDEMO3, Used, Condition Like New , MPN: 14123-EDEMO3 , Code: 67-RS-VTG3-14123-EDEMO3