1 of 1 images
Heckler & Koch P10 Pistol, 9mm Luger, 3.58 in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, double-action, frame mounted hammer lock, fixed, 13 round magazine, HK-P10-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Heckler & Koch P10 Pistol, 9mm Luger, 3.58 in barrel
A variant of the USP Compact, the P10 is adopted by many German State Police forces.![]()
Specifications for Heckler & Koch P10 Pistol, 9mm Luger, 3.58 in barrel:
| Manufacturer: | Heckler & Koch |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Model: | Heckler & Koch P10 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.58 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Trigger Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 13 Round |
| Weight: | 22.8 oz |
| Height: | 5 in |
| Length: | 6.81 in |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
| Muzzle Velocity: | 1121 ft/s |
| Muzzle Energy: | 346 ft-lbs |
Package Contents:
- Heckler & Koch P10 Pistol, 9mm Luger, 3.58 in barrel
Heckler & Koch P10 Pistol, 9mm Luger, 3.58 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Heckler & Koch P10 Pistol, 9mm Luger, 3.58 in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, double-action, frame mounted hammer lock, fixed, 13 round magazine, HK-P10-FRRMPG , MPN: HK-P10-FRRMPG , Code: 13-FH1-FRROP661-HK-P10-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare





















































































































