Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Heckler & Koch P30L Pistol, .40 S&W, 4.44 in barrel
A recent HK pistol design, the P30 is a modern police and security pistol that combines function and safety. Ergonomic features include a special grip frame with interchangeable backstrap inserts and lateral plates, allowing the pistol to be individually adapted to any user. Ambidextrous controls include dual slide releases, magazine release levers. Variants with a conventional double-action/single action trigger have a serrated decocking button located on the rear of the frame.![]()
Specifications for Heckler & Koch P30L Pistol, .40 S&W, 4.44 in barrel:
| Manufacturer: | Heckler & Koch |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Model: | Heckler & Koch P30L .40 S&W |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 4.44 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed White 3-Dot |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 13 Round |
| Weight: | 27.52 oz |
| Height: | 5.43 in |
| Length: | 7.56 in |
| Muzzle Velocity: | 1024 ft/s |
| Muzzle Energy: | 419 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
Package Contents:
- Heckler & Koch P30L Pistol, .40 S&W, 4.44 in barrel
Heckler & Koch P30L Pistol, .40 S&W, 4.44 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Heckler & Koch P30L Pistol, .40 S&W, 4.44 in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, double-action, slide mounted decock button, fixed white 3-dot, 13 round magazine, HK-P30L-FRRMPG , MPN: HK-P30L-FRRMPG , Code: 13-FH1-FRROP669-HK-P30L-FRRMPG





























































































