Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Heckler & Koch VP9-SK Pistol, 9mm Luger, 3.39 in barrel
Subcompact model of the Heckler & Koch VP Series handgun, (in 9mm). Adjustable VP grip feature consisting of interchangeable backstraps and lateral grip panels. Patented charging supports at the rear of the slide. Abbreviated Picatinny MIL-STD-1913 rail molded into the polymer frame. Hammer forged barrel, machined steel slide. Made in Heckler & Kochs Oberndorf factory in southwest Germany.![]()
Specifications for Heckler & Koch VP9-SK Pistol, 9mm Luger, 3.39 in barrel:
| Manufacturer: | Heckler & Koch |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Model: | Heckler & Koch VP9 SK |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.39 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Night Sights |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Trigger Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 23.1 oz |
| Height: | 4.57 in |
| Length: | 6.61 in |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Energy: | 337 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1106 ft/s |
Package Contents:
- Heckler & Koch VP9-SK Pistol, 9mm Luger, 3.39 in barrel
Ammunition






























Heckler & Koch VP9-SK Pistol, 9mm Luger, 3.39 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Heckler & Koch VP9-SK Pistol, 9mm Luger, 3.39 in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, striker single-action, Glock-style trigger safety, 3-dot night sights, 10 round magazine, HK-VP9-SK-FRRMPG , MPN: HK-VP9-SK-FRRMPG , Code: 13-FH1-FRROP709-HK-VP9-SK-FRRMPG



























































































































































