Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Earn Bonus Bucks
Show with deals only:
Product Info for Holosun HS510C 1x0.91-1.2in Open Reflex Red Dot Sight
The Holosun HS510C Red Dot Sight sports a streamlined housing design with an open frame for a wide sight picture and minimized obstruction of vision. Built for use with carbines, PCCs, and shotguns, these Red Dot Sights from Holosun are available with a Red Super LED or Green Super LED that provides up to 50,000 hours of battery life. They are powered by Advanced Super Solar Technology with battery backup. Equipped with a protective titanium alloy hood, the Holosun HS510C open reflex optic is waterproof down to 1m and durable enough for even the heaviest calibers. Choose between three different reticles with the Multi-Reticle System (MRS), and experience the comfort of parallax-free views and unlimited eye relief.![]()
This HS510C Holosun red dot offers other innovations, such as Solar Failsafe which provides a backup reticle in case of a power failure and adjusts your red dot's brightness level based on ambient lighting conditions. With 12 total brightness settings, including two night vision modes, you can create a customized shooting experience for your hunting and range training adventures. Buy a Holosun HS510C red dot or green dot sight today to improve your target acquisition speeds and precision with your favorite long gun.
Does HS510C Have Shake Awake?
The Holosun HS510C does feature Shake Awake Technology. Shake Awake uses a highly sensitive motion sensor that keeps your optic powered on when it senses motion and powers it off when not in use.
How Far Can You Shoot with a Holosun 510C?
While designed for long guns, the Holosun 510C isn’t magnified, so it is most effective at 100 yards or less. However, using the HS510C with a red dot magnifier can greatly increase the effective range.
Specifications for Holosun HS510C 1x0.91-1.2in Open Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Holosun |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum with Titanium Hood |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.91 - 1.2 in |
| Objective Window Size: | 0.91x1.2 in |
| Reticle: | 2 MOA dot 65 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 20,000 - 50,000 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 3.3 in |
| Width: | 1.6 in |
| Height: | 1.8 in |
| Weight: | 4.94 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| W/E Travel at 100 Yds: | +/-50 MOA |
| Attachment Type: | Quick Detach |
Features of Holosun Red Dot Scope, Multiple Reticles HS510C:
- Multiple Reticle System featuring 3 reticles;
- Parallax free optical design, with unlimited eye relief;
- Minimized obstruction of vision with push button controls and a streamlined housing design;
- Motion Sensor with Shake Awake or can stay on until manually turned off;
- Internal battery tray design;
- 32mm×24mm open lens;
- Solar cell and high capacity battery provide dual power supplies;
- Titanium-alloyed, shock resistant protective hood;
- Quick release mount
Package Contents:
- Holosun HS510C Micro Red Dot Sight with 3 Reticle Options
- Mount
- Battery tray
- Adjustment tool
- Torx wrench
Similar Products to Holosun HS510C 1x0.91-1.2in Open Reflex Red Dot Sight
Holosun HS510C 1x0.91-1.2in Open Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Holosun HS510C Open Reflex Sight 1x, 2 MOA Dot, 65 MOA Circle Reticle, Black HS510C , MPN: HS510C , UPC: 605930624571 , Code: 28Y-RD-HBNV-HS510C
- Holosun HS510C 1x, Open Reflex Sight, Green 2 MOA dot 65 MOA Circle Reticle, Flat Dark Earth, HS510C-FDE-G , MPN: HS510C-GR FDE , UPC: 605930624953 , Code: 28Y-RD-HBNV-HS510C-FDE-G
- Holosun HS510C 1x, Open Reflex Sight, Red 2 MOA dot 65 MOA Circle Reticle, Flat Dark Earth, HS510C-FDE-R , MPN: HS510C FDE , UPC: 605930624991 , Code: 28Y-RD-HBNV-HS510C-FDE-R
Holosun HS510C 1x0.91-1.2in Open Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Holosun OPMOD HS510C Red Dot Sight, Red MRS, 2 MOA Dot, Wolf Grey , MPN: 28Y-RD-OPAEM3-HS510C-WG-KIT2023 , Code: 28Y-RD-HBNV-28Y-RD-OPAEM3-HS510C-WG-KIT2023
- DEMO, Holosun HS510C Open Reflex Sight 1x, 2 MOA Dot, 65 MOA Circle Reticle, Black HS510C , MPN: HS510C-DEMO , Code: 28Y-RD-HBNV-HS510C-DEMO-OB-A
- Holosun OPMOD HS510C Red Dot Sight, Green MRS, 1x30 mm, 2 MOA Dot, Wolf Grey , MPN: 28Y-RD-OPAEM3-HE510C-GR-WG-KIT2023 , Code: 28Y-RD-HBNV-28Y-RD-OPAEM3-HE510C-GR-WG-KIT2023
- Holosun Circle Dot Open Reflex Sight,2 MOA Dot,65 MOA Circle,91x65x40mm, Black HS510C with American Defense Manufacturing Holosun 510C Quick Detach Mount , MPN: HS510C-KIT1 , Code: 28Y-RD-HBNV-HS510C-KIT1
- Holosun Circle Dot Open Reflex Sight,2 MOA Dot,65 MOA Circle,91x65x40mm, Black HS510C with American Defense Manufacturing Holosun 510C Titanium Quick Detach Mount , MPN: HS510C-KIT2 , Code: 28Y-RD-HBNV-HS510C-KIT2