Tap Tap to Zoom
Code: HA1-RD-SS061
MPN: SS061
UPC: 035213150617
Product Info for Horton Archery Hunter Mult-A-Range 3-Dot Red Dot Crossbow Sight Integral Mount (Fits Horton Crossbows Only) SS061
Horton Archery Mult-A-Range Crossbow Green Dot Sight w/ Integral Mount SS061 is an excellent red dot sight that's been modified for crossbow hunting in low light conditions. The 1x magnification of these red dot sights might not let you see over long distances, but it does give you an incredibly wide field of view. Plus, the wide objective lens and the multi-coated optics of these Horton Archery red dot sights gives you stellar light transmission rates, even at twilight. The Horton Mult-A-Range Integral Mount Crossbow Sight makes good use of its namesake reticle, the Mult-A-Range, which features three vertical dots of increasing size for quick target acquisition. Horton Archery has also equipped these red dot sights with a quick focus eyepiece and simple parallax adjustment up to 50 yards. Waterproof, shockproof, and fogproof, the Mult-A-Mount red dot sight features an integral mounting base that is specially designed to fit Horton Archery crossbows. For accurate crossbow hunting at dusk, dawn, or noon, equip your bow with the Horton Archery Mult-A-Range Lighted Crossbow Red Dot with Integral Base.![]()
Specifications for Horton Mult-A-Range Illuminated Integral Crossbow Sight:
| Reticle: | Mult-A-Range |
| Reticle Color: | Red, Green |
| Lighted Reticle: | Yes |
| Finish: | Matte Black |
| Mount: | Integral |
| Magnification: | 1x |
| Objective Lens Diameter: | 28mm |
| Field of View: | 29' at 50 yards |
| Tube Diameter: | 42mm |
| Length: | 5.5" |
| Weight: | 6 oz |
| Adjustment Rate: | 1 MOA |
| Waterproof: | Yes |
Features of Horton Archery Mult-A-RangeIntegral Mount Red Dot Sight for Horton Crossbows:
- Versatile red dot sight for crossbows by Horton Archery
- Multi-coated optics and wide objective lens for high light transmission rates
- 1x constant magnification with constant eye relief
- Hand-turned 1 MOA click adjustments for windage and elevation
- 50 yard parallax setting
- Quick focus eyepiece for speedy target acquisition
- Waterproof, shockproof, and fogproof
- Uses Horton Mult-A-Mount illuminated red and green reticle
- Utilizes integral mount, can attach to most Horton crossbows
- Matte Black finish
Package Contents:
- Horton Archery Mult-A-Range Crossbow Green Dot Sight w/ Integral Mount SS061
Related Products to Horton Archery Hunter Mult-A-Range 3-Dot Red Dot Crossbow Sight Integral Mount (Fits Horton Crossbows Only) SS061
Horton Archery Hunter Mult-A-Range 3-Dot Red Dot Crossbow Sight Integral Mount (Fits Horton Crossbows Only) SS061 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Horton Archery Hunter Mult-A-Range 3-Dot Red Dot Crossbow Sight w/Integral Mount SS061 , MPN: SS061 , UPC: 035213150617 , Code: HA1-RD-SS061































































































































