Tap Tap to Zoom
Code: HA1-RD-SS060
MPN: SS060
UPC: 035213150600
Horton Archery Mult-A-Range Crossbow Lighted Red Dot Sight w/ Universal Mount SS060 is a versatile, easy to use red dot sight from Horton Archery that will make all your low-light hunting excursions much more profitable. Featuring cutting-edge technology and superior workmanship, these Horton Archery red dot sights feature no magnification but sport a large, multi-coated 28mm objective lens that picks up and reflects plenty of light, enough for accurate hunting at dawn or dusk. Like all red dot sights and scopes in the Horton Mult-A-Range line, the Horton Multi-Range Universal Red Dot Sights for Crossbows use the iconic Mult-A-Range three-dot reticle, which gives you speedy target acquisition and allows you to easily adjust for range at a glance. Horton Archery has also equipped these red dot sights with a quick focus eyepiece and simple parallax adjustment up to 50 yards. Each of these red dot sights is extremely compact, not to mention waterproof, shock-proof, and fog-proof, so it will perform exceptionally well on any hunt. Whether you're hunting at twilight, by moonlight, or in broad daylight, the Horton Mult A Range Cross Bow Red Dot Sight with Universal Mount can increase your accuracy and the amount of game you haul in.![]()
| Reticle: | Mult-A-Range |
| Reticle Color: | Red, Green |
| Lighted Reticle: | Yes |
| Finish: | Matte Black |
| Mount: | Universal, 7/8" |
| Magnification: | 1x |
| Objective Lens Diameter: | 28mm |
| Field of View: | 29' at 50 yards |
| Tube Diameter: | 42mm |
| Length: | 5.5" |
| Weight: | 6 oz |
| Adjustment Rate: | 1 MOA |
| Waterproof: | Yes |