Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Iver Johnson Arms Pistol Grip 3 in Tactical Pump Shotgun, 20 Gauge, 18 inch Barrel
If you're shopping for a fantastic price on the Iver Johnson Arms Pistol Grip 3 in Tactical Pump Shotgun, 20 Gauge, 18 inch Barrel, then you've turned up at the absolute right spot..![]()
These Shop by Firearm Model from the expert product experts at Iver Johnson Arms are designed working with heavy duty and reliable components, in order to provide you with product that will be beneficial for countless years. Designed utilizing some of the most useful accessible components and engineering, these Shop by Firearm Model from the product specialists at Iver Johnson Arms can last an unbelievably long time.
Iver Johnson Arms has been generating high quality merchandise for a very long time, and the Iver Johnson Arms Pistol Grip 3 in Tactical Pump Shotgun, 20 Gauge, 18 inch Barrel is their particular manner of revealing exactly how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to get the perfect product for all of your preferences, and exhibiting the Iver Johnson Arms Pistol Grip 3 in Tactical Pump Shotgun, 20 Gauge, 18 inch Barrel is one thing that we're delighted to offer.
Specifications for Iver Johnson Arms Pistol Grip 3 in Tactical Pump Shotgun, 20 Gauge, 18 inch Barrel:
| Manufacturer: | Iver Johnson Arms |
| Finish: | Black Chrome |
| Gun Make: | Iver Johnson |
| Gun Model: | Iver Johnson Pump Defense |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 20 |
| Barrel Length: | 18.5 in, 18 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Blade Front |
| Stock Type: | Pistol Grip Shotgun Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6 lb |
| Overall Length: | 39.5 in |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 5 Rounds 3 in |
Features of Iver Johnson Arms Pistol Grip 3 in Tactical Pump Shotgun, 20 Gauge, 18 inch Barrel:
- Chamber: Up to 3" shells
- Black chrome finish
- Barrel: 18.5" plus muzzle brake
- Attachment rail on top of the receiver with adjustable rear sight
- Fiber optic front sight
- 2 piece pistol grip stock. Push button to remove stock and leave only the pistol grip, giving you two stocks in one.
- Black synthetic forend
- Lightweight alloy receiver
- Easy-reach extended bolt release latch
- Cross trigger block safety
- Overall length: 39.5"
- Overall length with stock removed: 29.5"
- Length of pull: 14.5"
- Capacity: 5 + 1
Package Contents:
- Iver Johnson Arms Pistol Grip 3 in Tactical Pump Shotgun, 20 Gauge, 18 inch Barrel
Related Products to Iver Johnson Arms Pistol Grip 3 in Tactical Pump Shotgun, 20 Gauge, 18 inch Barrel
Iver Johnson Arms Pistol Grip 3 in Tactical Pump Shotgun, 20 Gauge, 18 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Iver Johnson Arms Pump Pistol Grip 3in Tactical Pump Shotgun, 20 Gauge, 18 inch Barrel, Synthetic Black Stock, Fiber Optic Front Sight, 4 Round Capacity, Blued Black, PAS20PG , MPN: PAS20PG , UPC: 737278253455 , Code: 2OC-FS2-ZN23-PAS20PG







































