Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for IWI US Galil Ace Gen2 Semi-Auto Rifle, 5.45x39 Russian, 16in Barrel
In true IWI fashion, we have brought a new meaning to our core values. INNOVATE, OPTIMIZE, and PERFORM mean more than they ever have they are a way of life we look to when improving our firearms, based on the performance from REAL feedback from REAL customers.![]()
The new Galil ACE GEN II is a continuation of the Galil ACE, which is based on the reliable mechanics of the original Galil rifle first developed by IMI in the late 1960s. Drawing inspiration from the legendary Russian AK-47 and the Finnish Valmet RK 62, the IWI Galil family has been continuously improved over the last 50 years, resulting in todays extremely reliable and highly accurate Galil ACE GEN II.
Specifications for IWI US Galil Ace Gen2 Semi-Auto Rifle, 5.45x39 Russian, 16in Barrel:
| Manufacturer: | IWI US |
| Gun Make: | Israel Weapon Industries (IWI) |
| Gun Model: | IWI Galil Ace |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 5.45x39mm |
| Barrel Length: | 16 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Stock Type: | Side Folding Adjustable Buttstock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 30 Round |
| Weight: | 8 lb |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 11 in |
| Length: | 40.5 |
| Finish: | Colored |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Color: | Black |
| Number of Magazines Included: | 1 |
Package Contents:
- IWI US Galil Ace Semi-Auto Rifle, 5.45x39mm, 16 in barrel
IWI US Galil Ace Gen2 Semi-Auto Rifle, 5.45x39 Russian, 16in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- IWI US Galil Ace Gen2 Semi-Auto Rifle, 5.45x39 Russian, 16in Barrel, 1-7, Synthetic Black Stock, Black, 1 30RD, GAR71-FRRMPG , MPN: GAR71 , UPC: 818004022634 , Code: IWI-FR1-CTRT149-GAR71-FRRMPG














































