Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for IWI US Jericho-941-FBL Pistol, 9mm Luger, 3.5in barrel
Widely known in the US as the 'Baby Eagle' this model only has a slight resemblance to the famous 'Desert Eagle'. It's internals though have more in common with the CZ 75.![]()
Specifications for IWI US Jericho-941-FBL Pistol, 9mm Luger, 3.5in barrel:
| Manufacturer: | IWI US |
| Gun Make: | Israel Weapon Industries (IWI) |
| Gun Model: | IWI Jericho 941FBL |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.5 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Combat, 3-Dot Tritium Sights |
| Action Type: | Short Recoil Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Magazine Capacity: | 13 Round |
| Production Year: | 1990 - Disc. |
| Weight: | 24.7 oz |
| Height: | 4.41 in |
| Width: | 1.38 in |
| Length: | 7.24 in |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
| Muzzle Velocity: | 1115 ft/s |
| Muzzle Energy: | 342 ft-lbs |
Package Contents:
- IWI US Jericho-941-FBL Pistol, 9mm Luger, 3.5in barrel
IWI US Jericho-941-FBL Pistol, 9mm Luger, 3.5in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- IWI US Jericho-941-FBL Pistol, 9mm Luger, 3.5in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, short recoil semi-automatic, combat, 3-dot Tritium sights, 13 round magazine, IWIJO941FBL9MM3.51FRRMPG , MPN: IWIJO941FBL9MM3.51FRRMPG , Code: IWI-FH1-OP695-IWIJO941FBL9MM3-51-FRRMPG




































































































