Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for IWI US Jericho-941-FS Pistol, 9mm Luger, 3.78in barrel
Widely known in the US as the 'Baby Eagle' this model only has a slight resemblance to the famous 'Desert Eagle'. It's internals though have more in common with the CZ 75.![]()
Specifications for IWI US Jericho-941-FS Pistol, 9mm Luger, 3.78in barrel:
| Manufacturer: | IWI US |
| Gun Make: | Israel Weapon Industries (IWI) |
| Gun Model: | IWI Jericho 941FS |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.78 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Combat 3-Dot |
| Action Type: | Short Recoil Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Magazine Capacity: | 16 Round |
| Production Year: | 1990 - Disc. |
| Weight: | 35.6 oz |
| Height: | 5.51 in |
| Width: | 1.38 in |
| Length: | 7.56 in |
| Housing/Frame Material: | Black Finish Steel |
| Muzzle Energy: | 355 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1135 ft/s |
Package Contents:
- IWI US Jericho-941-FS Pistol, 9mm Luger, 3.78in barrel
IWI US Jericho-941-FS Pistol, 9mm Luger, 3.78in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- IWI US Jericho-941-FS Pistol, 9mm Luger, 3.78in barrel, black finish steel frame, black plastic grip, short recoil semi-automatic, combat 3-dot, 16 round magazine, IWIJO941FS9MM3.781FRRMPG , MPN: IWIJO941FS9MM3.781FRRMPG , Code: IWI-FH1-OP698-IWIJO941FS9MM3-781-FRRMPG






































































































