Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for IWI US Jericho-941-R Pistol, .40 S&W, 4.41in barrel
Widely known in the US as the 'Baby Eagle' this model only has a slight resemblance to the famous 'Desert Eagle'. It's internals though have more in common with the CZ 75.![]()
Specifications for IWI US Jericho-941-R Pistol, .40 S&W, 4.41in barrel:
| Manufacturer: | IWI US |
| Gun Make: | Israel Weapon Industries (IWI) |
| Gun Model: | IWI Jericho 941R |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 4.41 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Combat, 3 Dot Tritium |
| Action Type: | Short Recoil Semi-Automatic |
| Safety Type: | Lever |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 RH |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Magazine Capacity: | 12 Round |
| Production Year: | 1990 |
| Weight: | 38.4 oz |
| Height: | 5.51 in |
| Width: | 1.38 in |
| Length: | 8.15 in |
| Muzzle Energy: | 418 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Black Finish Steel |
| Muzzle Velocity: | 1023 ft/s |
Package Contents:
- IWI US Jericho-941-R Pistol, .40 S&W, 4.41in barrel
IWI US Jericho-941-R Pistol, .40 S&W, 4.41in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- IWI US Jericho-941-R Pistol, .40 S&W, 4.41in barrel, black finish steel frame, black plastic grip, short recoil semi-automatic, combat, 3 dot Tritium, 12 round magazine, IWIJO941R40SW4.411FRRMPG , MPN: IWIJO941R40SW4.411FRRMPG , Code: IWI-FH1-OP704-IWIJO941R40SW4-411-FRRMPG


























































































