Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for IWI US SP-21-Barak Pistol, .40 S&W, 3.9in barrel
Originally intended as a military pistol for the Israeli Defense Forces (IDF), the Barak was supposed to replace in Israeli service the older Jericho 941 pistols of domestic origins, as well as the popular Glock pistols. Although the future of the Barak as an IDF service pistol is currently uncertain, IWI decided to introduce this pistol to the international market.![]()
Specifications for IWI US SP-21-Barak Pistol, .40 S&W, 3.9in barrel:
| Manufacturer: | IWI US |
| Gun Make: | Israel Weapon Industries (IWI) |
| Gun Model: | IWI SP-21 Barak |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 3.9 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Combat, 3-Dot Tritium Sights |
| Action Type: | Short Recoil Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 RH |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Magazine Capacity: | 12 Round |
| Production Year: | 2002 - 2005 |
| Weight: | 29.1 oz |
| Height: | 5.43 in |
| Width: | 1.5 in |
| Length: | 7.5 in |
| Muzzle Velocity: | 994 ft/s |
| Muzzle Energy: | 395 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
Package Contents:
- IWI US SP-21-Barak Pistol, .40 S&W, 3.9in barrel
IWI US SP-21-Barak Pistol, .40 S&W, 3.9in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- IWI US SP-21-Barak Pistol, .40 S&W, 3.9in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, short recoil semi-automatic, combat, 3-dot Tritium sights, 12 round magazine, IWISP21BR40SW3.91FRRMPG , MPN: IWISP21BR40SW3.91FRRMPG , Code: IWI-FH1-OP1207-IWISP21BR40SW3-91-FRRMPG





























































































