Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately J5 Tactical 732-A Flashlight, 935 Lumens is not listed by OpticsPlanet.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear, Police & Duty Gear, Police & Duty Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for J5 Tactical 732-A Flashlight, 935 Lumens
The J5 Tactical 935lms 732-A Flashlight is a 6in long, powerful Cree XM-L2 LED flashlight that emits a super bright effect. These Police & Duty Flashlights by J5 Tactical utilize a high output reflector that has an amazing illumination throw distance of over 1200 feet. The J5 Tactical Compact 732-A Flash Light is waterproof and impact resistant with an ergonomic, aircraft-grade aluminum casing. When you need a flashlight that works as hard as you do, buy the J5 Tactical 732-A Waterproof Flashlight.![]()
Specifications for J5 Tactical 935lms 732-A Flashlight, 2A0-FL-SKI-J5-732-A:
| LED: | Cree XM-L2 LED |
| LED Lifespan: | 50,000 hours |
| Battery: | 1- 18650 or 2- CR123A batteries |
| Rated Operation Voltage: | 2.7v to 8.4v |
| Max Light Output: | 935 lumens |
| Throw Distance: | 1200+ ft |
| Max Beam Distance: | 389m |
| Peak Beam Intensity: | 28200cd |
| Impact Resistance: | 1.2m |
| Waterproof: | IPX-8 standard |
| Size: | 156 x 41.5 x 25.4 mm |
| Weight: | 156g |
Features of J5 Tactical Compact 732-A Flash Light, 2A0-FL-SKI-J5-732-A:
- Made of durable aircraft-grade aluminum
- Premium Type III hard-anodized anti-abrasive finish
- Toughened ultra-clear glass lens with anti-reflective coating
- Skid-proof design
- Copper base plate for more efficient heat
- Crenellated stainless steel bezel
- Removable stainless steel clip
Package Contents:
- J5 Tactical 732-A Flashlight, 935 Lumens, 2A0-FL-SKI-J5-732-A
Batteries




Related Products to J5 Tactical 732-A Flashlight, 935 Lumens
J5 Tactical 732-A Flashlight, 935 Lumens Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- J5 Tactical J5-732-A 935 Lumen Flashlight, Black SKI-J5-732-A , MPN: SKI-J5-732-A , UPC: 791102591496 , Code: 2A0-FL-SKI-J5-732-A


























































