Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Jimenez JA-Nine Pistol, 9mm Luger, 3.75in barrel
If you're searching for an amazing bargain for the Jimenez JA-Nine Pistol, 9mm Luger, 3.75in barrel, then you've showed up at the right place..![]()
These Shop by Firearm Model from the skilled product experts at Jimenez are made by using long lasting and reliable materials, in order to provide you with product which will be effective for a long time. Made using some of the best available components and design, these Shop by Firearm Model from the product specialists at Jimenez can last an exceptionally long time.
Jimenez has been making high-quality products for a very long time, and the Jimenez JA-Nine Pistol, 9mm Luger, 3.75in barrel is their very own way of revealing how much they care.
At OpticsPlanet, we make it our obligation to receive the best solution for your preferences, and showcasing the Jimenez JA-Nine Pistol, 9mm Luger, 3.75in barrel is one thing that we are pleased to offer.
Specifications for Jimenez JA-Nine Pistol, 9mm Luger, 3.75in barrel:
| Manufacturer: | Jimenez |
| Gun Make: | Jimenez |
| Gun Model: | Jimenez JA-Nine |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.75 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Hiviz Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 12 Round |
| Production Year: | 2006 - 2020 |
| Weight: | 30 oz |
| Height: | 4.75 in |
| Width: | 1.25 in |
| Length: | 6.625 in |
| Housing/Frame Material: | Zinc Alloy |
| Muzzle Velocity: | 1133 ft/s |
| Muzzle Energy: | 354 ft-lbs |
Package Contents:
- Jimenez JA-Nine Pistol, 9mm Luger, 3.75in barrel
Jimenez JA-Nine Pistol, 9mm Luger, 3.75in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Jimenez JA-Nine Pistol, 9mm Luger, 3.75in barrel, zinc alloy frame, black plastic grip, blowback operated semi-auto, HiViz front, adjustable rear, 12 round magazine, JZ-JA-9-9MM-3.75-1-FRRMPG , MPN: JZ-JA-9-9MM-3.75-1-FRRMPG , Code: 5TO-FH1-OP685-JZ-JA-9-9MM-3-75-1-FRRMPG




































































































