Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
KA-BAR Zombie Kharon Tanto Folder Knife w/ 3.4in Blade has been discontinued by KA-BAR Knives and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for KA-BAR Zombie Kharon Tanto Folder Knife w/ 3.4in Blade
KA-BAR Zombie "Kharon" Folding Knife 2-5698-1 is an excellent last-ditch line of defense against roving undead hordes, but it also serves well as a general purpose outdoor/utility knife. This KA-BAR knife features a sharply angled Tanto-style blade made from AUS 8A stainless steel and taper ground into a keen plain edge that's just 0.113 inches thick. KABAR Zombie "Kharon" Tanto Blade Folder Knife has an ergonomic, slip-resistant GFN-PA66 handle in a bright toxic green color, textured for improved grip, and the knife is equipped with a reversible pocket clip for easy carrying. Like many other folding blade knives by KA-BAR Knives, the Zombie "Kharon" utilizes a lockback mechanism that will securely hold the blade in place when you're not using it. Make those brain-eating baddies think twice about messing with you when you carry the KA BAR Zombie Kharon AUS 8A Steel Folding Pocket Knife.![]()
Specifications for KA-BAR Zombie Kharon Lockback Knife:
| Knife Type: | Folding |
| Application: | Zombie defense, tactical, utility |
| Blade Edge: | Plain edge |
| Blade Finish: | Black |
| Weight: | 0.20 lbs |
| Blade Length: | 3.375" |
| Overall Length: | 7.875" |
| Edge Angles: | 15° |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Steel: | AUS 8A stainless steel |
| Blade Grind: | Taper |
| Handle Material: | GFN-PA66 |
| Handle Color: | Toxic green |
| Hardness: | 57-58 HRC |
| Locking Mechanism: | Lockback |
| Blade Thickness: | 0.113" |
| Pocket Clip: | Yes, reversible |
Features of KABAR Zombie Kharon Toxic Green Handle Folding Knife:
- Efficient folding knife for putting undead souls to rest by KA-BAR
- Compact, 3.375" blade made from AUS 8A stainless steel
- Non-slip handle made from GFN-PA66 with a Toxic Green finish
- Plain edge blade with a distinctive Tanto shape and black finish
- Reversible pocket clip for easier carrying capability
- Secure lockback blade locking mechanism
Package Contents:
- KA-BAR Zombie "Kharon" Folding Knife 2-5698-1
Related Products to KA-BAR Zombie Kharon Tanto Folder Knife w/ 3.4in Blade
KA-BAR Zombie Kharon Tanto Folder Knife w/ 3.4in Blade Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- KA-BAR Zombie Kharon Tanto Folder Knife KB5698 , MPN: 5698 , UPC: 617717256981 , Code: 9W-KN-KB5698


























































