Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Part of Kahr's Premium Series, the steel frame K Series was the first series Kahr produced, starting in the 1990's. Features include a Lothar Walther 3.5 polygonal rifled match grade barrel, smooth DAO trigger, stainless or blackened stainless slide and an option for night sights. Kahr pistols are striker-fired locked-breech designs, relying on a modification of the Browning dropping-barrel system with a lug above the chamber locking the barrel into the roof of the slide.![]()
| Manufacturer: | Kahr |
| Gun Make: | Kahr Arms |
| Gun Model: | Kahr Arms K9 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.5 in |
| Material: | Wraparound Textured Polymer |
| Sight Configuration: | White Bar-Dot Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Passive Striker Block, Internal |
| Trigger Action: | Double-Action Only (DAO) |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 RH |
| Rifling Profile: | Polygonal |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 1998 |
| Weight: | 25 oz |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 0.9 in |
| Length: | 6 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Velocity: | 1115 ft/s |
| Muzzle Energy: | 342 ft-lbs |





























