Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kahr PM45 Pistol, .45 ACP, 3.24in barrel
Part of Kahr's Premium Series, the PM Series is a high quality thin profile subcompact, pocket carry handgun model with a polymer frame. Features include a Lothar Walther polygonal rifled match grade barrel, DAO trigger, stainless or blackened stainless slide and an option for night sights. Kahr pistols are striker-fired locked-breech designs, relying on a modification of the Browning dropping-barrel system with a lug above the chamber locking the barrel into the roof of the slide.![]()
Specifications for Kahr PM45 Pistol, .45 ACP, 3.24in barrel:
| Manufacturer: | Kahr |
| Gun Make: | Kahr Arms |
| Gun Model: | Kahr Arms PM45 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 3.24 in |
| Material: | Textured Polymer |
| Sight Configuration: | White Bar-Dot Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Firing Pin Block |
| Trigger Action: | Double-Action Only (DAO) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16.38 RH |
| Rifling Profile: | Polygonal |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Production Year: | 2007 |
| Weight: | 19.3 oz |
| Height: | 4.49 in |
| Width: | 1.01 in |
| Length: | 5.79 in |
| Muzzle Velocity: | 763 ft/s |
| Muzzle Energy: | 297 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
Package Contents:
- Kahr PM45 Pistol, .45 ACP, 3.24in barrel
Ammunition






























Kahr PM45 Pistol, .45 ACP, 3.24in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kahr PM45 Pistol, .45 ACP, 3.24in barrel, black polymer frame, textured polymer grip, recoil operated semi-automatic, white bar-dot combat, 5 round magazine, KA-PM45-45-3.24-1-FRRMPG , MPN: KA-PM45-45-3.24-1-FRRMPG , Code: N7-FH1-OP1005-KA-PM45-45-3-24-1-FRRMPG
























































































































