Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kimber Compact-Stainless Pistol, .40 S&W, 4 in barrel
Compact and Pro Carry pistols have 4-inch bushingless match grade bull barrels. Standard features include extended thumb safety, high ride beavertail grip safety, beveled magazine well and slightly extended magazine release and slide release. All Compact and Pro Carry pistols use a proven single recoil spring design.![]()
Specifications for Kimber Compact-Stainless Pistol, .40 S&W, 4 in barrel:
| Manufacturer: | Kimber |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber Compact Stainless .40 S&W |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Black Synthetic |
| Sight Configuration: | Fixed Low Profile |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 34 oz |
| Height: | 4.75 in |
| Length: | 7.7 in |
| Muzzle Energy: | 400 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1000 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
Package Contents:
- Kimber Compact-Stainless Pistol, .40 S&W, 4 in barrel
Kimber Compact-Stainless Pistol, .40 S&W, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kimber Compact-Stainless Pistol, .40 S&W, 4 in barrel, stainless steel frame, black synthetic grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, manual thumb safety, fixed low profile, 7 round magazine, KMBR-CPT-ST-FRRMPG , MPN: KMBR-CPT-ST-FRRMPG , Code: 3GB-FH1-FRROP732-KMBR-CPT-ST-FRRMPG






























































































