Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Engraved Illuminated Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.7 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: KO-RS-KPROAS34RS-7170
MPN: 7170
UPC: 698156071700
Product Info for Konus KonusPro 2-6x28mm Illuminated Rifle Scope
Crafted for quick target acquiring properties the Konus Illuminated Rifle Scope is the perfect addition to your long gun needs. These Rifle Scopes from Konus are waterproof, fogproof, and shockproof and are built to withstand the most severe of weather and climate conditions. Additionally, the Konus KonusPro Illuminated Rifle Scope has a wide angle perfect for fast moving targets and an extensive field of view. The Konus 2-6x28mm Illuminated Rifle Scope is there for you when speed and accuracy are essential.![]()
Specifications for Konus KonusPro 2-6x28mm Illuminated Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 2 - 6 x |
| Reticle: | Engraved Illuminated Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 14 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 54 ft at 1000 yds |
| Eye Relief: | 122 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 8.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2 in |
| Adjustment Range: | 80 in |
| Height: | 2.8 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Twilight Factor: | 13 |
Features of Konus KonusPro 2-6x28mm Illuminated Rifle Scope
- Waterproof, fogproof, shockproof
- Dry nitrogen filled
- Wide angle
- Fast focus ocular
- Engraved reticle in the second focal plane with red/green illumination
- Locking tactical turrets
- Dual illuminator switch with 5 brightness settings
- Illuminated level bubble
- Precision 1/4 M.O.A. adjustments
Package Contents:
- Konus KonusPro 2-6x28mm Illuminated Rifle Scope
- 1 CR2032 Battery
- Covers
- Dual Reversible Base Suitable for 7/8 in and 3/8 in Rail
- Objective/Eyepiece Covers
Konus KonusPro 2-6x28mm Illuminated Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Konus Konuspro AS34 2X-6X28 Rifle Scope, Black, 7170 , MPN: 7170 , UPC: 698156071700 , Code: KO-RS-KPROAS34RS-7170
Konus KonusPro 2-6x28mm Illuminated Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Konus Konuspro AS34 2X-6X28 Rifle Scope, Black, 7170 , MPN: 7170-DEMO , Code: KO-RS-KPROAS34RS-7170-DEMO