Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Llama 87 Pistol, 9mm Luger, 5.25in barrel
High-grade competition pistol based on M-82 with extended barrel, compensator, muzzle weight, target sights, target trigger, additional manual safety, extended magazine release, extended safety levers, and two-tone finish (chrome with blued slide).![]()
Specifications for Llama 87 Pistol, 9mm Luger, 5.25in barrel:
| Manufacturer: | Llama |
| Gun Make: | Llama |
| Gun Model: | Llama 87 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.25 in |
| Material: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Adjustable Target |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 14 Round |
| Production Year: | 1986 - 1997 |
| Weight: | 43.5 oz |
| Height: | 5.63 in |
| Width: | 1.38 in |
| Length: | 9.65 in |
| Muzzle Energy: | 408 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Steel |
| Muzzle Velocity: | 1217 ft/s |
Package Contents:
- Llama 87 Pistol, 9mm Luger, 5.25in barrel
Llama 87 Pistol, 9mm Luger, 5.25in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Llama 87 Pistol, 9mm Luger, 5.25in barrel, steel frame, black polymer grip, recoil operated semi-automatic, adjustable target, 14 round magazine, LLA-87-9MM-5.25-1-FRRMPG , MPN: LLA-87-9MM-5.25-1-FRRMPG , Code: 5TS-FH1-OP237-LLA-87-9MM-5-25-1-FRRMPG




































































































