Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- L5
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- W/E Travel at 100 Yds:
- 25 MOA
Code: L9C-RS-L-62450-L5
MPN: L-62450-L5
UPC: 850341002054
Product Info for Lucid Optics Advantage 6-24x50 Rifle Scope
The affordable Lucid Optics Advantage Sniper 6-24x50mm Rifle Scope is a reliable and durable option for long distance shooting. These Rifle Scopes from the experts at Lucid Optics are waterproof, fogproof, shockproof, and durable enough to use on a shotgun, so they keep on working even in extreme conditions. Tactical style turrets allow lockable and zero-able adjustments for windage and elevation on the Lucid Optics Advantage Sniper Scope. The Second Focal Plane L5 reticle on the Lucid Optics 6-24x50mm Advantage Sniper Scope works well throughout the magnification range to help you make every shot you take.![]()
Specifications for Lucid Optics Advantage 6-24x50 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Lucid Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | L5 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.3 - 16.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.25 - 3.25 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 1.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 15.25 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 3 in |
| Fabric/Material: | 6062 Aluminum |
| Adjustment Range: | 50 MOA |
| Focus Range: | 15 yds to infinity |
| Lens Material: | Jap Schott |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Light Transmission: | 92 % |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 25 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Lucid Optics Advantage Sniper 6-24x50mm Rifle Scope, L9C-RS-L-62450-L5:
- Precise and repeatable 1/8MOA windage and elevation adjustments.
- Lockable and re-zeroable tactical style turrets.
- Side parallax adjustment from 15 yards to infinity.
- Ocular diopter adjustment.
- FBMC multi-coated Lenses.
- Matte Black.
- Waterproof (submersible).
- Fogproof (Nitrogen purged).
- Shockproof (.338 Lapua).
- Limited Lifetime Warranty.
Package Contents:
- Lucid Optics Advantage 6-24x50mm Sniper Rifle Scope
Lucid Optics Advantage 6-24x50 Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Lucid Optics Advantage 6-24x50mm Rifle Scope, L5 Reticle, 30mm, Matte Black Finish, L-62450-L5 , MPN: L-62450-L5 , UPC: 850341002054 , Code: L9C-RS-L-62450-L5