1 of 1 images
Magnum Research Baby-Eagle Pistol, 9mm Luger, 4.52 in barrel, brushed chrome steel frame, black plastic grip, recoil operated semi-automatic, double-action, slide mounted decock/safety lever, fixed combat, 15 round magazine, MR-BB-EGL-3-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
Im only reviewing the GEN 1 IMI Baby Eagle/Jericho941
Nobody talks about this so few realize, the gen 1's are the only ones with the polygonal rifling in the barrels.
AKA super accurate and no ballistics matching forensics.
The full steel frame ...
Read More...
Read More...
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Magnum Research Baby-Eagle Pistol, 9mm Luger, 4.52 in barrel
The Baby Eagle is a branded import of Israel Weapon Industry's Jericho 941 pistol. It's design is based on the CZ-75.![]()
Specifications for Magnum Research Baby-Eagle Pistol, 9mm Luger, 4.52 in barrel:
| Manufacturer: | Magnum Research |
| Gun Make: | Magnum Research |
| Gun Model: | Magnum Research Baby Eagle 9mm Luger |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.52 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Fixed Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Lever |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 RH |
| Rifling Profile: | Polygonal |
| Magazine Capacity: | 15 Round |
| Weight: | 38.6 oz |
| Height: | 5.75 in |
| Length: | 8.25 in |
| Muzzle Velocity: | 1181 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Brushed Chrome Steel |
| Muzzle Energy: | 384 ft-lbs |
Package Contents:
- Magnum Research Baby-Eagle Pistol, 9mm Luger, 4.52 in barrel
Magnum Research Baby-Eagle Pistol, 9mm Luger, 4.52 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Magnum Research Baby-Eagle Pistol, 9mm Luger, 4.52 in barrel, brushed chrome steel frame, black plastic grip, recoil operated semi-automatic, double-action, slide mounted decock/safety lever, fixed combat, 15 round magazine, MR-BB-EGL-3-FRRMPG , MPN: MR-BB-EGL-3-FRRMPG , Code: MGR-FH1-FRROP909-MR-BB-EGL-3-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare



































































































