Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
MSE Sight Systems AQC1 Reflex Sight 35x30mm, AA Lithium Battery, QD has been discontinued by MSE Sight Systems and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Red Dot Sights & Accessories, Red Dot Sights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for MSE Sight Systems AQC1 Reflex Sight 35x30mm, AA Lithium Battery, QD
With the MSE Sight Systems AQC-1 features three built-in reticle options: one for quick shooting in urban terrain, second reticle for accurate shooting for open terrain and a red dot for your preference. The M.S.E. AQC1 Reflex Sight can be used together with any Night Vision Device, offering eight different brightness levels (four for day and four for night scenarios), which allows you to better operate in all lighting conditions. The optional PTT cable allows sight activation, reticle selection and brightness control without disengaging the weapon grip. Also, zeroing is hand-adjustable, requiring no tools, coins or shells. You can preserve your battery life by using the sleep mode and motion sensor mode. Sleep mode deactivation is included for ambush scenarios. The MSE Sight Systems AQC 1 Red Dot Sight has a built-in adaptor for a Picatinny rail 1913.![]()
Traditionally, reflex sights are designed to provide the fastest target acquisition possible. Now, the MSE Sight Systems AQC Reflex Sight family set a new standard of accuracy. The sights are parallax free and use a uniquely sharp reticle, thus enabling faster target acquisition and higher accuracy, maximizing your shooting ability to its highest level. The MSE Sight Systems A.C.Q. 1 Reflex Sight is a unique All-In-One reflex sight including: three built-in reticle options, sleep mode, sleep mode deactivation, PTT cable, hand-adjustable zeroing knobs, motion sensor, unique night vision mode and more.
Specifications for MSE Sight Systems AQC-1:
| Magnification: | X1 |
| Weight (operational ready, knobs adaptor): | 375g/13.2 oz |
| Weight (operational ready, quick release adaptor): | 390g/13.8 oz |
| Body composition: | Composed reinforced polymer |
| Field Of View: | Unlimited with both eyes open |
| Window area: | 1050 mm²/1.62"² |
| Operation Time: | 3000 hours |
| Window Size (HXW): | 30mmX35mm/1.2″ X 1.37″ |
| Battery type: | single 3.6V AA Lithium |
| Dimensions (W X H X L): | 68mm X 53mm X 144mm/2.7″ X 2″ X 5.7″ |
| Size of center dot: | 5 cm at 100 m/1.7 MOA |
| Environmental: | MIL-STD 810 |
Features of MSE Sight Systems Quick and Accurate Reflex Sight:
- Incredibly accurate
- Three built-in reticles - quick shooting, accurate shooting and a red dot.
- Uniquely large window size allows faster target acquisition
- Remote PTT cable (optional)
- Night vision mode
- Sleep mode/Sleep mode deactivation
- Motion sensor
- Low battery indicator
- Hand-adjustable zeroing knobs
- MIL-STD qualified
Package Contents:
- MSE Sight Systems AQC1 Reflex Sight 35x30mm, AA Lithium Battery, QD
Related Products to MSE Sight Systems AQC1 Reflex Sight 35x30mm, AA Lithium Battery, QD
MSE Sight Systems AQC1 Reflex Sight 35x30mm, AA Lithium Battery, QD Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- MSE Sight Systems AQC Reflex Sight 35x30mm AA Lithium Battery QD CR Polymer Housing, BLACK, 35X30MM AQC1 , MPN: AQC1 , UPC: 814716015063 , Code: MC-RD-AQC1-AQC1
- MSE Sight Systems AQC Reflex Sight 35x30mm AA Lithium Battery QD CR Polymer Housing, TAN, 35X30MM AQC1D , MPN: AQC1D , UPC: 814716016459 , Code: MC-RD-AQC1-AQC1D











































































