1 of 1 images
New England Firearms R92 Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel, blued steel frame, smooth walnut grip, revolving chamber, double-action, transfer bar, fixed blade and notch, 9 round magazine, NEF-R92-3-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for New England Firearms R92 Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel
Solid frame all steel swing-out cylinder revolver with heavy barrel.![]()
Specifications for New England Firearms R92 Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel:
| Manufacturer: | New England Firearms |
| Gun Make: | New England Firearms |
| Gun Model: | New England Firearms R92 |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Smooth Walnut |
| Sight Configuration: | Fixed blade and notch |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Weight: | 28 oz |
| Length: | 8.25 in |
| Muzzle Velocity: | 1057 ft/s |
| Muzzle Energy: | 99 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Blued Steel |
| Magazine Capacity: | 9 Round |
Package Contents:
- New England Firearms R92 Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel
New England Firearms R92 Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- New England Firearms R92 Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel, blued steel frame, smooth walnut grip, revolving chamber, double-action, transfer bar, fixed blade and notch, 9 round magazine, NEF-R92-3-FRRMPG , MPN: NEF-R92-3-FRRMPG , Code: NEW-FH2-FRROP1012-NEF-R92-3-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare

















































