Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
A great option for almost any tactical scenario, the Nightforce ATACR 1-8x24 34mm Advanced Tactical LPVO Rifle Scope is the perfect way to ensure you are looking through some of the best optics the tactical industry offers. Thanks to ZeroStop and Hi-Speed technologies, these tactical AR15 Rifle Scopes from the professional optics experts at NightForce lets you adjust the settings to your personal preferences. And with a DigIllum illuminated reticle, the NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is perfect for most situations. For an amazing way to be sure you are using a top-of-the-line scope with all the features you'll need to be successful, choose the NightForce Advanced Tactical LPVO Rifle Scope ATACR.![]()
Specifications for NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | NightForce |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | FC-DMx |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.19 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13.2 - 106 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.74 in |
| Weight: | 21 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.06 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 125 m |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 0.5 - 0.2 MOA |
| Included Accessories: | w/o TRYBE Optics Enhancer |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Package Contents:
- NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- NightForce ATACR 1-8x24mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, FC-DMx Reticle, Black, C653 , MPN: C653 , UPC: 847362020617 , Code: NF-RS-ATAC-C653
- NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, FC-DMx Reticle, Dark Earth, C672 , MPN: C672 , UPC: 847362023892 , Code: NF-RS-ATAC-C672
NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- NightForce ATACR 1-8x24 34mm Rifle Scope, 0.1 Mil-Radian, Black, Full-Size, C597 , MPN: C597 , UPC: 847362015507 , Code: NF-RS-ATAC-C597
- USED, NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, FC-DMx Reticle, Dark Earth, C672 , MPN: C672-EDEMO , Code: NF-RS-ATAC-C672-EDEMO-IN-C
- USED, NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, FC-DMx Reticle, Dark Earth, C672 , MPN: C672-EDEMO , Code: NF-RS-ATAC-C672-EDEMO-IN-B
- DEMO, NightForce ATACR 1-8x24 F1 Rifle Scope, .10 Mil-Rad, Capped, PTL, FC-DMx Illuminated, Black, C653 , MPN: C653-DEMO , Code: NF-RS-ATAC-C653-DEMO
- DEMO, NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, FC-DMx Reticle, Dark Earth, C672 , MPN: C672-DEMO , Code: NF-RS-ATAC-C672-DEMO
- DEMO, NightForce ATACR 1-8x24 34mm Rifle Scope, 0.1 Mil-Radian, Black, Full-Size, C597 , MPN: C597-DEMO , Code: NF-RS-ATAC-C597-DEMO
- NightForce ATACR 1-8x24 34mm Rifle Scope with TRYBE Optics Enhancer , MPN: C597-KIT1 , Code: NF-RS-ATAC-C597-KIT1
- NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, FC-DMx Reticle, Green, C725 , MPN: C725 , UPC: 847362026541 , Code: NF-RS-ATAC-C725