Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Proof Research Elevation Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 24 in barrel
Proof Research 128329 Elevation Lightweight Hunter 6.5 Creedmoor Caliber with 4+1 Capacity, 24" Carbon Fiber Barrel, Black Metal Finish & Black Granite Carbon Fiber Stock, Right Hand (Full Size)![]()
Specifications for Proof Research Elevation Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 24 in barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Gun Model: | Proof Research Elevation |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 24 in |
| Barrel Material: | Match Grade Carbon Fiber |
| Action Type: | Bolt Action |
| Safety Type: | Lever |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Magazine Capacity: | 4 Round |
| Weight: | 6.5 lb |
| Hand: | Right |
| Fabric/Material: | Steel |
Package Contents:
- Proof Research Elevation Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 24 in barrel
Proof Research Elevation Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 24 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Proof Research Elevation Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 24 in barrel, 1-8 Twist, Threaded, 4 Rounds, 128329-FRRMPG , MPN: 128329 , UPC: 843068128329 , Code: 2SB-FR2-RCFR558-128329-FRRMPG










































































