Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Proof Research Elevation Bolt Action Rifle, 6.5mm PRC, 24 in barrel
Proof Research 128435 Elevation MTR 6.5 PRC Caliber with 7+1 Capacity, 24" Carbon Fiber Barrel, Black Metal Finish & Black Granite, Carbon Fiber Stock, Right Hand (Full Size)![]()
Specifications for Proof Research Elevation Bolt Action Rifle, 6.5mm PRC, 24 in barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Gun Model: | Proof Research Elevation |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 6.5mm PRC |
| Barrel Length: | 24 in |
| Barrel Material: | Match Grade Carbon Fiber |
| Action Type: | Bolt Action |
| Barrel Twist Rate: | 1-7.5 |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 7.2 lb |
| Hand: | Right |
| Fabric/Material: | Steel |
Package Contents:
- Proof Research Elevation Bolt Action Rifle, 6.5mm PRC, 24 in barrel
Proof Research Elevation Bolt Action Rifle, 6.5mm PRC, 24 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Proof Research Elevation Bolt Action Rifle, 6.5mm PRC, 24 in barrel, 1-7.5 Twist, Threaded, 7 Rounds, 128435-FRRMPG , MPN: 128435 , UPC: 843068128435 , Code: 2SB-FR2-RCFR559-128435-FRRMPG






































































