Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Fabricated to be described as a very good item for nearly anyone, we are sure you'll enjoy the Retay Ace-R 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel.![]()
These Shop by Firearm Model from the skilled product professionals at Retay are fashioned by using long lasting and dependable resources, in order to provide you with product that is going to be effective for countless years. Made using some of the very best available substances and engineering, these special Shop by Firearm Model through the product professionals at Retay will last an unbelievably lengthy time.
Retay has been making high quality merchandise for a very long time, and the Retay Ace-R 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel is their particular way of demonstrating just how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to get the perfect solution for all your requirements, and featuring the Retay Ace-R 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel is one thing that we're delighted to offer.
| Manufacturer: | Retay |
| Gun Make: | Retay USA Shotguns |
| Gun Model: | Retay Ace Type R |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 20 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder/Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Bead |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6.37 lb |
| Overall Length: | 50 in |
| Hand: | Right |