1 of 1 images
Ruger American Bolt Action Rifle, 7mm PRC, 24 in barrel, 1-8 Twist, Threaded, 3 Rounds, 36948-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Ruger American Bolt Action Rifle, 7mm PRC, 24 in barrel
Ruger 36948 American 7mm PRC 3+1 24" Threaded, Burnt Bronze Cerakote Barrel/Rec, GoWild Camo I-M Brush Synthetic Stock, Muzzle Brake![]()
Specifications for Ruger American Bolt Action Rifle, 7mm PRC, 24 in barrel:
| Manufacturer: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger American Rifle |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 7mm PRC |
| Barrel Length: | 24 in |
| Action Type: | Bolt Action |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Magazine Capacity: | 3 Round |
| Weight: | 7.1 lb |
| Hand: | Right |
| Fabric/Material: | Steel |
Package Contents:
- Ruger American Bolt Action Rifle, 7mm PRC, 24 in barrel
Ruger American Bolt Action Rifle, 7mm PRC, 24 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Ruger American Bolt Action Rifle, 7mm PRC, 24 in barrel, 1-8 Twist, Threaded, 3 Rounds, 36948-FRRMPG , MPN: 36948 , UPC: 736676369485 , Code: RT8-FR2-RCFR299-36948-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare


























































































































