Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for SIG SAUER P226 X-Six Skeleton Pistol, 9mm Luger, 6 in barrel
This pistol was never imported to the US even when SIG USA was still selling X-series pistols. Considered a rare find in the US. Skeletonized stainless steel slide, stainless steel frame, skeletonized match trigger and hammer, extended magazine catch, beveled mag-well, accessory rail.![]()
Specifications for SIG SAUER P226 X-Six Skeleton Pistol, 9mm Luger, 6 in barrel:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P226 X-Six Skeleton |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 6 in |
| Material: | Black Laminate |
| Sight Configuration: | Blade Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Decocker |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 19 Round |
| Production Year: | 2007 - 2012 |
| Weight: | 48.3 oz |
| Height: | 5.94 in |
| Length: | 9.82 in |
| Muzzle Energy: | 428 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Velocity: | 1247 ft/s |
Package Contents:
- SIG SAUER P226 X-Six Skeleton Pistol, 9mm Luger, 6 in barrel
SIG SAUER P226 X-Six Skeleton Pistol, 9mm Luger, 6 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SIG SAUER P226 X-Six Skeleton Pistol, 9mm Luger, 6 in barrel, stainless steel frame, black laminate grip, recoil operated semi-automatic, blade front, adjustable rear, 19 round magazine, P226 X6S-1-FRRMPG , MPN: P226 X6S-1-FRRMPG , Code: SD9-FH1-SSP226X6S-1-P226-X6S-1-FRRMPG




































































































