Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The P229 was the first pistol to be manufactured in Exeter, New Hampshire. Available in 9mm, .40 S&W and .357 SIG, the P229R is one of the most popular Sig Sauer pistols and carried by thousands of law enforcement professionals throughout the country. The compact size of the P229 makes it ideal for concealed carry.![]()
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P229 Sport |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 4.8 in |
| Material: | Hogue Black Rubber |
| Sight Configuration: | Adjustable Target |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Decocking Lever |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-15 |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Magazine Capacity: | 12 Round |
| Production Year: | 1998 - 2005 |
| Weight: | 43.6 oz |
| Height: | 5.7 in |
| Width: | 1.5 in |
| Length: | 8.6 in |
| Muzzle Energy: | 434 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1042 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |